Skip to content

210 Lazy Oak LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Sep 24, 2002

Property Information

Block44.33
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
28%
Improvement Value:$176,200
72%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+1.0%
2024$5,985+5.9%
2023$5,652-0.1%
2022$5,659+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 11019, Page 27

Property Sale

Sale
$139,650
DeedBook 5341, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936