Skip to content

309 Winding Oak TrailManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block44.33
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,160
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
24%
Improvement Value:$214,000
76%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+1.0%
2024$6,912+5.9%
2023$6,527-0.1%
2022$6,536+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook 12190, Page 838

Property Sale

Sale
$161,475
DeedBook 5451, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936