Skip to content

1039 Sailor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block44.34
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
22%
Improvement Value:$211,200
78%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+1.0%
2024$6,688+5.9%
2023$6,316-0.1%
2022$6,324+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5478, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5362, Page 614

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 4433, Page 949