Skip to content

1027 Sailor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$100,930
Last Sale Date
Jan 26, 1996

Property Information

Block44.34
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,296
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$130,700
68%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,775+1.0%
2024$4,729+5.9%
2023$4,465-0.1%
2022$4,471+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,930
DeedBook 5339, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5221, Page 118