Skip to content

1015 Sailor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block44.34
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,296
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$131,000
68%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+1.0%
2024$4,736+5.9%
2023$4,472-0.1%
2022$4,478+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16783, Page 1583Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$252,720
DeedBook 14311, Page 1624

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5676, Page 853

Property Sale

Sale
$96,275
DeedBook 5260, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1995