Skip to content

1007 Sailor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$366,950
Last Sale Date
Sep 24, 2007

Property Information

Block44.34
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,279
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$223,500
78%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,079+1.0%
2024$7,011+5.9%
2023$6,620-0.1%
2022$6,629+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$366,950
DeedBook 13796, Page 596

Property Sale

Sale
$342,800
DeedBook 12007, Page 839

Property Sale

Sale
$121,011
DeedBook 5437, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5366, Page 989