Skip to content

1030 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 8, 1999

Property Information

Block44.34
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,263
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$204,800
77%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,615+1.0%
2024$6,551+5.9%
2023$6,186-0.1%
2022$6,194+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5738, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1978