Skip to content

1090 Sailor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block44.35
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
26%
Improvement Value:$186,800
74%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270+1.0%
2024$6,209+5.9%
2023$5,863-0.1%
2022$5,871+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,948DeedBook 19868, Page 1041Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,948DeedBook 19651, Page 103Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 10085, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 5723, Page 517

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5337, Page 144

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5172, Page 269