Skip to content

229 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Dec 22, 2018

Property Information

Block44.35
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,430
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
30%
Improvement Value:$131,400
70%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656+1.0%
2024$4,611+5.9%
2023$4,354-0.1%
2022$4,359+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$226,500

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 17349, Page 1966Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5453, Page 316

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5179, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5099, Page 51