Skip to content

1023 Clearwater AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block44.36
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,104
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
39%
Improvement Value:$96,400
61%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,923+1.0%
2024$3,885+5.9%
2023$3,669-0.1%
2022$3,674+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15463, Page 1872

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13940, Page 476

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10227, Page 1798

Property Built

Built

Year Built: 1973