Skip to content

1030 Sailor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 8, 2018

Property Information

Block44.36
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,498
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$153,900
71%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,351+1.0%
2024$5,299+5.9%
2023$5,004-0.1%
2022$5,010+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 17211, Page 570Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5359, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5303, Page 39