Skip to content

1054 Sailor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block44.36
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
18%
Improvement Value:$295,800
82%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,971+1.0%
2024$8,884+5.9%
2023$8,389+4.8%
2022$8,005+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000
Sq Ft2,416DeedBook 17758, Page 938Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 16534, Page 945Recorded10/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

DeedBook 16196, Page 1064Recorded9/23/2015