Skip to content

217 Salty AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block44.36
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,885
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
18%
Improvement Value:$295,600
82%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966+1.0%
2024$8,879+5.9%
2023$8,385-0.1%
2022$8,396+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 11983, Page 1110

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 11439, Page 1954

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5063, Page 17