Skip to content

1090 Clearwater AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block44.37
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,622
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
30%
Improvement Value:$141,400
70%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,050+1.0%
2024$5,002+5.9%
2023$4,723-0.1%
2022$4,729+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974