Skip to content

1062 Clearwater AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block44.37
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage840
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
46%
Improvement Value:$71,400
54%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,302+1.0%
2024$3,270+5.9%
2023$3,088-0.1%
2022$3,092+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 18125, Page 1411Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 16450, Page 1671Recorded7/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 16044, Page 1807Recorded4/2/2015