Skip to content

1079 Rudder AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jun 21, 1995

Property Information

Block44.37
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,328
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
39%
Improvement Value:$97,200
61%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,943+1.0%
2024$3,905+5.9%
2023$3,687-0.1%
2022$3,692+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5278, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1972