Skip to content

273 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block44.38
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
41%
Improvement Value:$80,700
59%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,147-6.4%
2024$3,364+5.9%
2023$3,177-0.1%
2022$3,181+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 14510, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1978