Skip to content

297 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block44.38
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,962
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
20%
Improvement Value:$227,300
80%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+1.0%
2024$6,969+5.9%
2023$6,581-0.1%
2022$6,589+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,962DeedBook 17054, Page 952Recorded3/15/2018

Property Sale

Sale
$325,800
DeedBook 12745, Page 1189

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11101, Page 1785

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 10021, Page 169

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5100, Page 762

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 4580, Page 289