Skip to content

1062 Rudder AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$56,500
Last Sale Date
May 28, 1993

Property Information

Block44.39
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,200
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
40%
Improvement Value:$92,300
60%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+1.0%
2024$3,784+7.6%
2023$3,516-0.1%
2022$3,520+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 5069, Page 582

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4392, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1978