Skip to content

279 Buoy AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block44.39
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
28%
Improvement Value:$170,700
72%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,870+1.0%
2024$5,813+5.9%
2023$5,489-0.1%
2022$5,496+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 16744, Page 327Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 10105, Page 200

Property Sale

Sale
$45,240
DeedBook 5409, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1976