Skip to content

1053 Cutlass AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block44.39
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,383
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
23%
Improvement Value:$216,800
77%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+1.0%
2024$6,912+5.9%
2023$6,527-0.1%
2022$6,536+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,383DeedBook 18069, Page 1181Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$347,500
DeedBook 12662, Page 1563

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11760, Page 1738

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5713, Page 803

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5384, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1996