Skip to content

1041 Cutlass AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block44.39
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
30%
Improvement Value:$152,400
70%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+1.0%
2024$5,353+7.3%
2023$4,988-0.1%
2022$4,994+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,760DeedBook 18599, Page 1247Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13926, Page 58

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4308, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1976