Skip to content

1033 Midship AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 8, 2018

Property Information

Block44.42
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,195
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$184,900
75%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+1.0%
2024$6,061+5.9%
2023$5,724-0.1%
2022$5,731+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,195DeedBook 17306, Page 318Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 5414, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1996