Skip to content

1005 Midship AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 23, 1998

Property Information

Block44.42
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,634
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$136,300
69%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+1.0%
2024$4,866+5.9%
2023$4,595-0.1%
2022$4,601+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5554, Page 110

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5036, Page 807

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4202, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1973