Skip to content

344 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block44.42
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,945
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
27%
Improvement Value:$158,800
73%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,401+1.0%
2024$5,348+5.9%
2023$5,050-0.1%
2022$5,057+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12214, Page 844

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10583, Page 352

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5728, Page 561

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 4389, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1979