Skip to content

1006 Cutlass AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block44.42
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,516
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$140,800
70%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,026+1.0%
2024$4,977+5.9%
2023$4,700-0.1%
2022$4,706+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 18074, Page 1348Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 14359, Page 4

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12284, Page 1668

Property Built

Built

Year Built: 1972