Skip to content

1030 Cutlass AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block44.42
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,420
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$160,000
72%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502+1.0%
2024$5,449+5.9%
2023$5,146-0.1%
2022$5,152+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 17121, Page 1653Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1974