Skip to content

1058 Cutlass AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 7, 1999

Property Information

Block44.42
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
29%
Improvement Value:$155,000
71%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408+1.0%
2024$5,356+5.9%
2023$5,057-0.1%
2022$5,064+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5714, Page 377

Property Sale

Sale
$129,720
DeedBook 5534, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 5361, Page 322