Skip to content

1049 Midship AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2001

Property Information

Block44.42
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
29%
Improvement Value:$150,200
71%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+1.0%
2024$5,216+5.9%
2023$4,925-0.1%
2022$4,931+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,660
DeedBook 5488, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5310, Page 415