Skip to content

1037 Midship AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$245,888
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block44.42
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,647
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$206,400
77%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+1.0%
2024$6,590+5.9%
2023$6,223-0.1%
2022$6,231+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,888
Sq Ft1,647DeedBook 17738, Page 1811Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11214, Page 418

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 10133, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 5718, Page 769