Skip to content

1060 Midship AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block44.43
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,349
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
33%
Improvement Value:$127,800
67%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,760+1.0%
2024$4,714+5.9%
2023$4,451-0.7%
2022$4,483+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 15230, Page 195

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10748, Page 1551

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5424, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4548, Page 748