Skip to content

1014 Midship AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$213,500
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block44.43
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,228
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
33%
Improvement Value:$123,300
67%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+1.0%
2024$4,547+5.9%
2023$4,293+1.7%
2022$4,222+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$213,500

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 17269, Page 1806Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14255, Page 1799

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5425, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5310, Page 425