Skip to content

1009 Mariner AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block44.44
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,590
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$191,900
76%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+1.0%
2024$5,984+6.2%
2023$5,636-0.1%
2022$5,644+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,590DeedBook 20177, Page 892Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$290,900
DeedBook 11995, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 11092, Page 538