Skip to content

1002 Driftwood AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jan 12, 2005

Property Information

Block44.44
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,664
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
31%
Improvement Value:$156,600
69%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636+1.0%
2024$5,582+5.9%
2023$5,271-0.1%
2022$5,278+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 12447, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1974