Skip to content

272 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block44.45
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
29%
Improvement Value:$136,200
71%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+1.0%
2024$4,711+5.9%
2023$4,449-0.1%
2022$4,455+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,500
DeedBook 15508, Page 1355

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5531, Page 977

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5318, Page 628

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5084, Page 725

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4625, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1974