Skip to content

268 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jul 7, 2000

Property Information

Block44.45
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,788
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
31%
Improvement Value:$131,600
69%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,738+1.0%
2024$4,692+5.9%
2023$4,430-0.1%
2022$4,436+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10151, Page 647

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 4225, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1974