Skip to content

293 Bulkhead AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block44.45
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
25%
Improvement Value:$183,700
75%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116+1.0%
2024$6,057+5.9%
2023$5,719-0.1%
2022$5,726+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5592, Page 439

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 5176, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1994