Skip to content

309 Bulkhead AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block44.45
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,344
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$114,300
65%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368+1.0%
2024$4,325+5.9%
2023$4,084-0.1%
2022$4,090+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 16512, Page 926Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 4584, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1973