Skip to content

313 Bulkhead AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 18, 2010

Property Information

Block44.45
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,856
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
35%
Improvement Value:$126,700
65%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,829+1.0%
2024$4,783+5.9%
2023$4,516-0.1%
2022$4,522+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14721, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1976