Skip to content

300 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Date
Feb 9, 2017

Property Information

Block44.45
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,767
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
29%
Improvement Value:$134,900
71%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+1.0%
2024$4,684+5.9%
2023$4,423-0.1%
2022$4,429+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,767DeedBook 16684, Page 1213Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 11642, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1974