Skip to content

296 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block44.45
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
39%
Improvement Value:$88,400
61%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,580+1.0%
2024$3,546+5.9%
2023$3,348-0.1%
2022$3,353+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft960DeedBook 20238, Page 1599Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4599, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1975