Skip to content

224 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block44.46
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,331
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
17%
Improvement Value:$262,000
83%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,881+1.0%
2024$7,805+5.9%
2023$7,370+4.7%
2022$7,040+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,331DeedBook 19991, Page 1819Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 17187, Page 173Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 14807, Page 480

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12788, Page 774

Property Sale

Sale
$212,700
DeedBook 10251, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5447, Page 448