Skip to content

220 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 16, 2000

Property Information

Block44.46
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,280
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
28%
Improvement Value:$145,700
72%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,993+1.0%
2024$4,945+5.9%
2023$4,670-0.1%
2022$4,676+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10070, Page 1990

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5431, Page 155

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5063, Page 243

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4963, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1992