Skip to content

208 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block44.46
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,881
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
17%
Improvement Value:$279,700
83%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,321+1.0%
2024$8,240+5.9%
2023$7,781-0.1%
2022$7,791+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$318,900
DeedBook 14263, Page 1710

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 13432, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 12612, Page 1166

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10221, Page 1701