Skip to content

205 Matey AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block44.47
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$153,200
71%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+1.0%
2024$5,282+5.9%
2023$4,988-0.1%
2022$4,994+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 15368, Page 68

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12788, Page 221

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 12245, Page 474

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11502, Page 715

Property Sale

Sale
$116,030
DeedBook 5106, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1993