Skip to content

261 Matey AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 24, 2004

Property Information

Block44.47
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,541
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$205,600
77%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,635+1.0%
2024$6,570+5.9%
2023$6,204-0.1%
2022$6,212+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12384, Page 1751

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12246, Page 877

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10407, Page 1266

Property Sale

Sale
$116,400
DeedBook 5018, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1992