Skip to content

1187 Steamer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block44.48
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
41%
Improvement Value:$89,600
59%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,754+1.0%
2024$3,718+5.9%
2023$3,511-0.1%
2022$3,515+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft960DeedBook 18397, Page 1670Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$198,750
DeedBook 14414, Page 799

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14074, Page 484

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 11028, Page 1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5077, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1978