Skip to content

1167 Steamer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block44.48
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,664
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$144,600
70%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120+1.0%
2024$5,070+5.9%
2023$4,788-0.1%
2022$4,794+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10975, Page 1434

Property Built

Built

Year Built: 1978