Skip to content

1227 Steamer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block44.48
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,062
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
28%
Improvement Value:$160,400
72%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567+1.0%
2024$5,513+16.7%
2023$4,723-0.1%
2022$4,729+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 16975, Page 1940Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4240, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1973