Skip to content

1164 Windlass DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block44.48
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,544
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
29%
Improvement Value:$157,600
71%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,478+1.0%
2024$5,425+5.9%
2023$5,122-0.1%
2022$5,129+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,544DeedBook 20266, Page 401Recorded1/23/2026

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5019, Page 921

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4706, Page 788